top of page

אורלי הורוביץ | מעצבת פנים

בפעם הראשונה שפגשתי את אורלי חשבתי שהיא סטייליסטית - אישה מטופחת ואסטתית, לבושה בסטייל, וניכר שהשקיעה מחשבה בכל פריט לבוש קטן. כשהגעתי אליה למשרד הבנתי שהסטייל שלה מעיד על הטעם הטוב שלה גם בעיצוב פנים.

אורלי מעצבת בתים וחללים מסחריים בשיטה ייחודית שפיתחה שנקראת Triple A Design שמשמעותה Art Affect Automation כלומר, השפעת הסביבה והעיצוב על המח שלנו: על מצב הרוח, הרגשות, רמת האנרגיה, הריכוז, החשיבה, הפתיחות לאחרים ועוד הרבה.

אורלי הסבירה לי שכדי שההשפעה תהיה חיובית בבית או במשרד חשוב לקחת בחשבון את כל החושים שלנו - ראייה, ריח, שמיעה ולהביא אותם לידי ביטוי בעיצוב החלל בו אנחנו שוהים. גובה התקרה, טמפ' אור נכונה, סוגי תאורה שונים (שוטפת, נקודתית, אוירה), תאורה מלאכותית או טבעית, צבעים כל אלו ועוד משפיעים על ההרגשה שלנו. "זה נקרא נוירוארכיטקטורה, החיבור החדש בין מדעי המוח לארכיטקטורה, מתוך ההבנה של החשיבות הרבה שיש לסביבה הארכיטקטונית על חיינו. מחקרים הוכיחו שאלמנטים שונים בסביבה שלנו יכולים להשפיע על הפרשת הורמונים במוח וכתוצאה מכך לשינוי בהתנהגות. ולכן הרעיון הוא לעצב סביבה המותאמת באופן אופטימלי לצרכים הפסיכולוגים ולשפר באופן משמעותי את החוויה. אפשר לראות זאת בעיקר בבתי חולים, מסעדות, גני ילדים ובתי ספר, מקומות עבודה ואפילו בבתים שלנו".

"העיצוב משפיע על הרגש שלנו, והמטרה שלי בתור מעצבת היא ליצור את החוויה הנכונה".


עוד דבר מעניין שאורלי גילתה לי, הוא המושג "ביופיליה" (BioFeel), שמטרתו לאפשר לטבע להיות נוכח בסביבה שלנו. מחקרים הראו כי שהות בסביבת צמחים וטבע או אפילו מבט דרך חלון על אגם, אחו פתוח, או נוף מיוער, מוריד את רמת הסטרס, מגביר את החוסן הטבעי נגד מחלות, תורם למיקוד ומשפר את יכולות הביצוע ולכן חשוב להכניס את הטבע אל מרחבי המחייה שלנו. "באמצעות שימוש באלמנטים טבעיים, טקסטורות וחומרים מהטבע, דימויים של טבע וקשר עם החוץ אני מדמה את הטבע בתוך חלל הבית או המשרד".

(ברגע זה גם הבנתי שאני "סובלת" מביופיליה בעצמי )


אורלי משלבת בעיצובים שהיא מתכננת גם טכנולוגיה מתקדמת ואוטומציות, המשמעות היא לתת מענה טכנולוגי לסביבה שמשתנה עבורכם במהלך היום ומייצרת תרחישים שונים התורמים לסביבה מחייה נוחה ומפנקת ובשימוש השוטף מביאים גם ליעילות אנרגתית וחיסכון כספי.


*******************************************************


התלוויתי לאורלי לפגישה אצל לקוח בעיר נצרת, לבחירת צבעים לבית. בדרך שמענו מוזיקה איטלקית שאורלי כל כך אוהבת, ובזמן שנהננו מהדרך, אורלי סיפרה לי שמדובר בזוג מקסים שפנה אליה לצורך הום סטיילינג, כבר אחרי שהבית שופץ, כך שהיא מראש ידעה שזה יהיה מאתגר יותר.

ואכן כשהגענו הבנתי למה התכוונה - הנמכת התקרה שבוצעה לא אפשרה למקם את התאורה במרכז פינת האוכל, תכנית החשמל נעשתה ללא מחשבה מוקדמת והיה צורך לשנות את כל המיקומים כדי שיתאימו למכשירי החשמל ויהיו בגובה המתאים, ומרוב כל השקעים לא חשבו לשים שקע לחימום במקלחות (ועוד בקור המקפיא של נצרת).


הפגישה שהייתה אמורה להיות קצרה (הצבעים שאורלי בחרה עבורם מאוד התאימו ונראו מצויין בדוגמאות שעל הקיר), התארכה מעבר לצפוי, אבל לאורלי היה חשוב להישאר ולסגור את כל הפינות עם בעל הבית ועם השיפוצניק כדי שידעו בדיוק מה לעשות הפעם.

בדרך חזרה אורלי אמרה לי: "את מבינה כמה חשוב לקחת מעצבת מתחילת התהליך? אמנם הלקוח הסכים עם כל השינויים, אבל זה מצריך ממנו עכשיו לעשות עבודה כפולה, מה שגורם לפרוייקט להיות יותר ארוך ויותר יקר".


********************************************************


מעבר למקצועיות,יש עוד כמה דברים שכדאי לכם לדעת על אורלי: היא צמחונית, אוהבת מאוד בעלי חיים, מגדלת כלב ומאכילה את חתולי החצר. מתאמנת בשעות הפנאי, אוהבת מאוד סדרות נורדיות של מתח, תעלומות רצח ומשפטים (ההיפך מהאווירה שהיא אוהבת). ובטח כבר הבנתם שהיא חולמת באיטלקית.


איך הגעת לעבוד בתחום העיצוב?

אני באה מעולם הרפואה, עבדתי בתחום של הדמיות רפואיות, תמיד סיקרן אותי לראות עמוק בתוך הגוף, הייתה לי יכולת ראייה ודמיון טובה. כשבנינו את ביתנו ברמת ישי, נהניתי מההתעסקות הזו, אהבתי להיות בשטח ולראות איך התהליך מתקדם. אני בהווייתי מאוד אסתטית, פדנטית, מדוייקת, בעלת טביעת עין חדה ושמה לב לפרטים הקטנים, יש לי טעם טוב ואני אוהבת איכות ודברים מיוחדים. יום אחד החלטתי ללכת לגרפולוגית, והיא זו שנתנה לי את הגושפנקא שזה אכן מה שאני צריכה לעסוק בו. וכך היה, למדתי עיצוב פנים והקמתי את העסק שלי בשנת 2007. ומאז אני עושה את מה שאני הכי אוהבת.


איזה לקוחות את מחפשת?

"אני מחפשת אנשים שיסמכו עליי, שידעו שהם בידיים טובות ויוכלו להתמסר אליי. אני מחפשת את האנשים שרוצים להנות מהחיים ולהשקיע בעיצוב הסביבה שלהם, גם אם זה אומר להשקיע בפריטים יקרים ומיוחדים שאין בכל בית. אני מחפשת חוייה טובה גם ללקוח וגם לעצמי ולכן המטרה שלי היא שהדרך תהיה חוויה משותפת לשנינו."


ולסיום, מה החלום שלך?

"החלום הגדול שלי הוא לעצב מלון בוטיק או ריזורט יוקרתי, משהו שמחבר בין שתי האהבות שלי - עיצוב וחוויה טובה".


יש לי הרגשה שזה יהיה מקום מלא בסטייל ובחוויה. לא יודעת מה איתכם, אני כבר מזמינה חדר.

תודה אורלי על הזכות להכיר אותך ואת העסק שלך.

סיר עם תבשיל אוכל
bottom of page